Tag Archives: андерфест

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има можност да ужива во музиката од претежно алтернативната и рок енд рол сцена од нашата држава која и овој пат се очекува да покаже дека е одлична, велат организаторите од Андерфест. Оваа година фестивалот ќе …

Повеќе »

(ВИДЕО) Име кое треба да го запамтите – Иван Димишков (Димиш): Мултиталент кој прави сериозно добра музика!

Додека на малите екрани се вртат некои странски „фолкери“ кои нон стоп се расправаат за да имаат гледаност, квалитетни македонски музичари трпеливо творат и ги чекаат своите 5. минути. И, поради тоа е добро што постои фестивалот „Андерфест“ каде сите овие млади таленти можат да се покажат и докажат. Едно …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Ќе те барам“ деби сингл на бендот „Преку ред“ – дечки со големи потенцијали!

Во Македонија има многу млади бендови кои се трудат да се претстават на јавноста, а изминатите три години тоа успешно го правеше фестивалот „Андерфест“… Неофицијално, „Преку ред“ се резервирани за „Андерфест 2022“ во октомври 2022, па така и тие ќе ја добијат својата вистинска афирмација. Инаку, „Преку Ред“ е рок …

Повеќе »

(ВИДЕО) Fiction на „Андерфест“ го промовираа новиот сингл „Сега или никогаш“

Пред два дена, во „Јавна соба“, се одржа третото издание на фестивалот „Андерфест“ а сега веќе се чини дека не случајно се бараше билет повеќе (со оглед на ковид мерките) за овој музички настан. Организаторите покажаа дека имаат сенс за музика, бендовите без одлични, присутните пресреќни што се тука, а …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: „The Chicks“ (Девојките): “Луѓето живеат во овој момент, на ова место, сега и тука и треба да се прифаќаат и почитуваат меѓусебно, затоа што суштината на секого е љубовта“

World consciousness alliance(WCA) е интернационална организација која ги поддржува и поттикнува артистите ширум светот,  да се изразат себеси и да шират позитивност. Се појави можноста да бидеме дел од една ваква организација која за ова време е големо освежување и инспирација, бидејќи организацијата се темели на неколку принципи –ненасилство, мир, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју со „Милко“: „Скопје веќе подолго време не личи на себе, дојдоа други времиња, други луѓе а кога градот ја губи сопствената душа станува непрепознатлив…“

На претстојниот, инаку трет по ред, „Андерфест“, ќе учествуваат и „Милко“, кои за себе велат дека се алтернатива бидејќи тоа им овозможува Слобода на израз, слобода на избор, слободно канализирање на творечкиот дух барајќи го својот скриен порив за творечко изразување.  Се што е несекојдневно, се што излегува надвор од рамките, …

Повеќе »

„Андерфест“ го организира „Дојран Рок Фест“: 7. август центар на македонскиот рок!

Здружението„ Андерфест“ го најавува нивниот нов проект – на 7. август ќе го организираат првото издание на „Дојран Рок Фест“. „Особено сме горди и посебно возбудени за овој проект бидејќи излегуваме од границите на градот Скопје и се упатуваме кон нашиот бисер на југот Дојран. Еднодневниот фестивал планираме да се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Горазд Китановски им рецитирал поезија на патниците во „41“ – „Чувството е феноменално кога на некој ќе му го разубавиш денот, барем на момент“

Горазд Китановски (Kenny The Heartist) е артист кој сеуште трага по точната дефиниција за неговата уметност. Од него можете да очекувате симбиоза од поезија, хип хоп, и stand up comedy проследена со амбиентална музика. Досега има настапувано на повеќе културни настани во Скопје како „Андерфест“ но и на фестивали и …

Повеќе »

(ФОТО) „Андерфест“ продолжува да ја испишува историјата: Македонските бендови добија своја сцена!

Фестивалот „Андерфест“ со своето второ издание (поради пандемијата на коронавирус терминот беше пролонгиран) покажа дека на македонскиот фестивалски простор има место за нив затоа што пред се’ се иновативни… На двете фестивалски вечери настапија девет македонски бендови – некои со многу долга историја но и желба за живи свирки како …

Повеќе »