Tag Archives: анализа

ФИРМА ВО МАКЕДОНИЈА ПРАВИ ПРИХОД КОЛКУ ПОЛОВИНА ДРЖАВЕН БУЏЕТ, а производот го пласира во странство

100-те најголеми компании по приход во државава заеднички успеале да соберат 10,3 милијарди евра на нивните сметки, покажуваат податоците на платформата БизнисМрежа.мк. Притоа, во предвид ги земаме приватните компании, но не и банките и осигурителните друштва. Под лупа го ставаме стопанството, анализира порталот „Пари“.  На прво место на листата се наоѓа „Џонсон …

Повеќе »

Сиромаштија во богатата Германија

Германија е богата земја, но статистиката незапирливо открива колку од нејзините жители едвај преживуваат.Според официјалните податоци од четвртокот, околу 13. милиони луѓе, или 15,8 отсто од граѓаните, живееле во сиромаштија во 2021. година.Федералното биро за статистика ја класифицира категоријата ранливи со заработка помала од 60. проценти од просечната. Уделот на …

Повеќе »

ЗА 6 МЕСЕЦИ ПЕНЗИОНЕРИТЕ УПЛАТИЛЕ 900.000 ЕВРА ЗА ЧЛЕНАРИНА И 4,5 МИЛИОНИ ЗА ПОСМРТНИНА

„Пари“ анализира: Каде одат по 180 денари од речиси секој пензионер? Секој месец на пензионерите им се одбиваат по 150 денари за Солидарен фонд за посмртнина и по 30 денари за членарина. Со нивните пари, во првото полугодие од годинава Солидарниот фонд се наполнил со над 4,5 милиони евра, но во …

Повеќе »

Кој број треба да биде наместо знакот ПРАШАЛНИК?

Пред вас е нова загатка. Ова е нов тест со кој можете да ги тестирате вашите логички способности, а задачата е да го пронајдете бројот што се крие зад прашалникот. pic.twitter.com/tyo94L5GBE — pensador (@sakriosamime) April 8, 2022 Ако не можете да најдете решение, тоа е скриено на илустрацијата подолу: pic.twitter.com/sM29sHKP05 …

Повеќе »

Машки лаги на кои паѓаат и најинтелигентните жени: Колку пати сте ги слушнале овие реченици?

Речиси и да нема припадничка на понежниот пол што не ги слушнала овие зборови барем еднаш… Машко-женските односи можат да бидат многу комплицирани. Желбите и емоциите често знаат да не се совпаѓаат што доведува до лажење, манипулативно однесување и калкулации. Без разлика колку сте интелигентни или успешни, емоциите честопати можат …

Повеќе »

Пет прашања што треба да си ги поставуваме неделно: Откријте од каде доаѓа вашиот стрес

Одвојте малку време и размислете за одговорите Дали ви е важно што другите велат или мислат за вас? Колку обрнувате внимание на другите луѓе, на впечатокот што го оставате во друштвото? А кога последен пат сте се вдлабнале во вашата душа и станале свесни за чувствата? Важно е да бидеме …

Повеќе »

Месецот на раѓање открива каков партнер ви треба

Ѕвездите можат да откријат многу, дури и каква личност би ѝ била најпријатна на вашата астро комбинација. ЈАНУАРИ – Одвреме-навреме ќе ви се појави маж, кој ќе го препознаете по силните амбиции и љубовта кон работата. Токму затоа што и самиот сте такви. Знаете кои се вашите соништа и дефинитивно …

Повеќе »

ТРИ РАБОТИ што треба да ги земете предвид пред да се смирите со вашиот поранешен партнер

Вечното прашање дали на старата љубов да и се даде нова шанса? Природно е да се сеќавате на минатите врски и да размислувате за повторно започнување на мината романтична приказна. Повеќето барем еднаш се запрашале дали би било добро да се вратат кај поранешниот партнер. Почнуваме да размислуваме за минатото …

Повеќе »

Ако некој ве замоли да ја стиснете тупаницата, како ќе го направите тоа: АНАЛИЗИРАЈТЕ ја својата ЛИЧНОСТ!

Постои уште еден начин на кој можеме да анализираме личност – како ја стиснуваме шаката во тупаница. Начинот на кој го правите тоа ќе открие некои аспекти од вашата личност. Предлагаме да го поминете овој едноставен, но многу вистинот тест во кој ќе треба само да ја стиснете шаката во …

Повеќе »