Tag Archives: алјаска

(ФОТО) На Алјаска е пронајдено напуштено бебе, а покрај него била и потресната порака на неговата мајка

БЕБЕТО било пронајдено напуштено во картонска кутија на Алјаска со потресна порака од очајната мајка која рекла дека не може да го нахрани своето бебе. The Post пишува дека бебето на новогодишната ноќ го пронашла жителката на Фербенкс, Рокси Лејн, која објавила видео порака на Фејсбук. „Ве молам помогнете ми“, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е најдалечниот хотел на светот до кој се стигнува исклучиво со хеликоптер

Хотелот „Шелдон Шалет“ се наоѓа на надморска височина од 1.829 метри, а оттаму нуди прекрасен поглед на „крајот на светот“ и поларната светлина. View this post on Instagram A post shared by Sheldon Chalet (@sheldonchalet) „Шелдон Шалет“ се наоѓа на гребен во амфитеатарот Дон Шелден на глечерот Рут. Се наоѓа …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВООБИЧАЕНО МЕСТО ЗА ЖИВЕЕЊЕ – НЕВЕРОЈАТЕН случај на град на Алјаска! Сите жители и институции се сместени во една зграда

Како изгледа животот во оваа зграда? Витијер на Алјаска е поспан град, сместен помеѓу живописните планини. Но, ако замислувате куќи од бајките низ целиот град, не можете да бидете подалеку од вистината. Наместо тоа, на работ на градот, стои зграда од 14. ката наречена „Бегич кула“ – поранешна касарна, налик …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мечка се спуштила во центарот на градот и талкала по улиците – во потрага по храна!

Во близина немало граѓани, но ако имало, прашањето е како навистина би се однесувало животното… Сопственичката на видеото истакнала дека е направено минатото лето, но дека слични работи се случиле деновиве во градот Џуно на Алјаска. И минатото лето, но и сега, една мечка била забележана како шета по улиците …

Повеќе »

(ВИДЕО) Скијач на Алјаска бил каснат од кафеава мечка и одлучил да глуми дека е мртов: Спасен е!

Хеликоптер за спасување во саботата однел скијач, кој бил нападнат и каснат од кафеава мечка на Алјаска, во болница. Човекот бил дел од група која се искачувала на планина во близина на Хаинс, Алјаска, и за време на нападот се здобил со повреди на главата и раката. Одделот за риби …

Повеќе »

ШТО СЕ’ МОЖЕШ КОГА ТАТКО ТИ Е ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД: На синот на Трамп му е дозволено да застрела гризли на Алјаска!

На Доналд Трамп Јуниор, син на американскиот претседател Доналд Трамп, му е дозволено да лови гризли во северозападна Алјаска, соопштиле локалните власти. Тој е едно од трите лица што барал дозвола да ги лови овие моќни и опасни животни. “Добиваме илјадници апликации за лов на гризли, но се доделуваат само …

Повеќе »

(ВИДЕО) Излегол надвор на -46 °C и го пробал трикот со топла вода:Погледнете што се случило!

Кога овој човек од Алјаска го снимал видеото за Јутјуб, надвор било мраз ладно. Било дури – 46 Целзиусови степени под нулата и навистина не било лесно да се остане надвор повеќе од неколку минути. Тој го искористи студот да испроба експеримент со топла вода. Погледнете што се случило кога …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Од морските длабочини – ФАТИЛ „ВОНЗЕМЈАНИН“:Рибар кај Алјаска нашол чудно суштество со портокалови пипала – не му било сеедно кога се движело по неговата дланка!

Кога рибарот го фатил ова чудно суштество во близина на брегот на Алјаска, тој прво помислил дека не е од оваа планета. Спотот прикажува портокалово суштество што прави ритмички движења додека нежно се обидува да ги исправи своите кадрави долги пипала. Меѓутоа, вистинското изненадување се случило кога рибарот го сврте …

Повеќе »

(ВИДЕО) КЛЕТВА ИЛИ ПРИРОДА – ПАНИКА ВО АМЕРИКА – ИМ ИСЧЕЗНУВА КОПНОТО: Ги стасала клетва на рускиот цар и се чини НИШТО ДОБРО не ги чека наредните години!

Пред 152. години Руското царство на Америка и ја продала Алјаска. Русија во 1867 на САД и ја продала територијата на Алјаска за симболичнби 7,2 милиони долари. Само во првите 50. години владеење над Алјаска, Американците заработиле барем 100 пати повеќе од тоа. До ден денес, многумина веруваат дека Американците …

Повеќе »