Tag Archives: алцхајмерова болест

(ВИДЕО) НЕОЧЕКУВАНА ВЕСТ – Крис Хемсворт на снимањето на серијата за борбата против стареењето открил дека му се заканува сериозна болест

Крис Хемсворт за време на снимањето на една епизода од серијата „Limitless“ дознал дека поради комбинацијата на гени има речиси 10. пати повеќе шанси да добие Алцхајмерова болест. Глумецот од „Тор“ дознал во една епизода од ограничената серија на Дизни + и National Geographic „Limitless“ – која го покажува како …

Повеќе »

(ФОТО) Ова беше првиот знак дека актерот кој го играше Бен Хур има Алцхајмерова болест

ЧАРЛТОН Хестон се појави во повеќе од 100 филмови за време на плодната холивудска кариера која траеше шест децении. Тој е најпознат по класиците како „Бен-Хур“, за кој освои Оскар за најдобар актер и „Десетте заповеди“. Во 2002. година, тој разговарал со новинарите преку видео и споделил дека има „симптоми …

Повеќе »

Откритие на лекарите: Виаграта всушност спречува 5. сериозни болести

Виаграта (силденафил цитрат) е позната по лекување на еректилна дисфункција, но лекарите велат дека може да има некои многу неочекувани позитивни ефекти.Истражувачите открија дека иако Виагра може да помогне во заштитата на срцето од хемиски предизвикан стрес, силденафил ефикасно ја кочи хемиската стимулација на срцето.„Да се ​​знае повеќе за ефектите …

Повеќе »

Шест знаци на деменција – навреме препознајте ги првите симптоми

Деменцијата е невролошко нарушување поради кое има повеќе смртни случаи отколку од рак на простата и рак на дојка заедно. Најчеста причина за деменција е Алцхајмерова болест. „Човечките и финансиските загуби поради Алцхајмеровата болест се поразителни“, вели д-р Ендрју Е. Бедсон. Според експертите, постојат непогрешливи знаци на деменција. Пад на …

Повеќе »

(ФОТО) Познатиот пејач нема да настапи на Греми наградите поради последиците од Алцхајмеровата болест

ПОПУЛАРНИОТ американски пејач Тони Бенет нема да настапи на овогодинешното доделување на Греми наградите поради последиците од Алцхајмеровата болест, пренесува Variety. Веста ја потврди синот на пејачот Дени Бенет. Имено, Тони бил поканет да настапи со Лејди Гага во Лас Вегас. View this post on Instagram A post shared by …

Повеќе »

(ФОТО) ЖИВОТОТ Е ЧУДО: Маж со Алцхајмер заборавил дека е во брак и повторно се вљубил во сопругата!

ЕДНА сабота вечер минатиот декември, Питер и Лиза Маршал седеле на каучот гледајќи го омиленото ТВ-шоу. Питер потоа ја погледна Лиза и ја праша дали ќе се омажи за него. Но, тие веќе биле во брак, а Петар не се сеќавал. Си-Ен-Ен пишува дека тој започнал да ја губи меморијата …

Повеќе »

Овој зачин е стар скоро 4. илјади години – СПРЕЧУВА ПОЈАВА НА КАРЦИНОМ, ПОПРАВА РАСПОЛОЖЕНИЕ: Зошто чајот од шафран е вистинско боигатство за вашиот организам?

Шафранот е познат со векови – и ова е можеби единствениот зачин чија вредност малку се променила од средниот век, кога половина килограм од овој зачин можел да се замени со арапски коњ. Шафранот се добива од цветовите на посебната сорта на крокус, кој најчесто се одгледува во Иран, Индија …

Повеќе »

11 намирници кои ја подобруваат меморијата и го намалуваат ризикот од развој на Алцхајмерова болест!

Дали знаевте дека на вашиот мозок исто така му е потребна исхрана за правилно функционирање? Според научните истражувања, мозокот троши околу 20% од вкупните калории што ги акумулираме дневно. Сепак, не е толку лесно да се „нахрани“ мозокот – важно е да се избере храна што содржи антиоксиданти, масни киселини …

Повеќе »

Рудник на минерали, незаменлив за тироида, спречува инфаркт и рак: Овој плод е богатство – дознајте од што уште може да ве штити!

Иако го доживуваме како вкусна „грицкалка“ – бразилските ореви се многу повеќе од тоа. Откријте како го штити вашето тело од појава на бројни состојби и болести, што науката ги верификуваше. Бразилскиот орев е вистински рудник на селен, скапоцен минерал кој има големо влијание врз општата здравствена состојба на целиот …

Повеќе »