Tag Archives: авокадо

Намирници кои го намалуваат лошиот холестерол

Обидете се да одржувате добро ниво на холестерол со здрава исхрана и следните намирници… Здравото ниво на холестерол е 200 милиграми на децилитар крв, но лошиот ЛДЛ холестерол треба да биде под 100 милиграми, а добриот ХДЛ холестерол над 60 милиграми. Оптималното ниво на триглицериди во овој случај мора да …

Повеќе »

ПРОЧИСТЕТЕ ГИ АРТЕРИИТЕ И ОСЛОБОДЕТЕ ГО СРЦЕТО: 5. намирници богати со здрави масти

Конзумирањето здрави масти е од суштинско значење за општата благосостојба. Мастите прават многу повеќе за нашето тело отколку само следење на внесот на одреден број калории. Кога станува збор за мастите, некои играат витална улога во долговечноста и виталноста бидејќи обезбедуваат цела низа корисни заштитни, лековити придобивки при секој залак. …

Повеќе »

Пет намирници кои се богати со магнезиум

Многумина не се свесни за улогата што магнезиумот ја игра во телото. Овој минерал е клучен за имунолошкиот систем, здравјето на срцето, спречување на воспаленија, а помага и во правилното функционирање на мускулите и ткивата. Поради изразените здравствени придобивки, важно е да внесувате доволно магнезиум. Затоа е добро да се …

Повеќе »

Намирници кои НАЈДОБРО влијаат на ЛИБИДОТО – ќе ви ја зголемат желбата и уживањето!

Да, одредена храна навистина може да го зголеми вашето либидо! За да го зголемите сексуалниот нагон, обидете се да јадете некои афродизијаци, како што се јагоди и аспарагус, кои се богати со основни хранливи материи кои пумпаат крв. Тука се и смоквите, кои одамна се познати по позитивниот ефект врз …

Повеќе »

Ова е супер здрава храна која би требало да ја јадеме секој ден

Овошје, зеленчук, посни протеини, јаткасти плодови и семиња се повеќе од вкусна храна. За нормално функционирање на телото, му треба необработена, цела храна полна со хранливи материи и влакна. Затоа експертите наведоа неколку супер здрави намирници што треба да ги консумираме почесто и во поголеми количини. Ако не ги јадете, …

Повеќе »

Седум супернамирници кои можат да бидат опасни ако се консумираат во прекумерни количини

Терминот „суперхрана“ првпат беше употребен за промовирање на здравствените придобивки од јадењето банани во почетокот на дваесеттиот век. Денес, зборот суперхрана се користи за да се опише секоја храна што има многу здравствени придобивки, особено онаа што содржи многу хранливи материи и малку калории. Иако има многу придобивки од конзумирањето …

Повеќе »

Овие 6. зелени намирници се неопходни за здравје, а дознајте зошто една е посебна!

Зелениот зеленчук и овошје му даваат на организмот хранливи состојки неопходни за негово правилно функционирање и спречување на низа болести и нарушувања. Секој ден треба да јадете голема количина свеж и варен зеленчук, и малку помала количина свежо овошје. За да ги направите резултатите уште подобри, изберете храна со најдобри …

Повеќе »

ГИ ОПОРАВУВА КОЖАТА И КОСАТА, ГИ УБЛАЖУВА ТРАГИТЕ ОД СТАРЕЕЊЕ: Шишенце од ова масло треба да има секоја жена!

Ова масло е неправедно занемарено, а има феноменален ефект врз кожата и косата… Ладно цедено масло од авокадо содржи висока концентрација на витамин Е, што е многу важно за одржување на здравјето на кожата. Директната примена на масло на кожата ја намалува појавата на старечки дамки, брчки и други знаци …

Повеќе »

Клеопатра се колнела во нив: Пет намирници против стареење – ненадминливи сојузници на вашата убава, младешка и негувана кожа!

Најпознатата египетска кралица била персонификација на убавината и добро е познато дека ритуалите за нега ги сметала дека се од суштинско значење. Цивилизацијата на антички Египет е една од најиновативните во античкиот свет. Покрај тоа што имале револуционерни идеи во архитектурата, астрономијата и многу други области, овој антички народ, исто …

Повеќе »