Супер чистка и бесплатно возење на СУП и кајак по повод Денот на Охридското езеро

Традиционална дружба и оваа година по повод Денот на Охридско Езеро. Првиот ден на летото 21 јуни, во 2000-та година беше прогласен за ден на Охридското Eзеро. Тогаш е потпишан меморандумот за заштита на езерото помеѓу Охрид, Струга и Поградец. Со цел подигање на свеста за поголема заштита на езерото како природно наследство од македонска и албанска страна. ⁣

Петок 21.06 oд 9.00 часот овој ден ќе биде одбележан на еден симболичен начин со Супер Чистка и бесплатно возење на СУП и кајак.


Се тргнува од плажата Канео со СУП и кајак, се весла и се чисти до плажа Лабино, Градска Плажа и Стар Град. Настанот е бесплатен, како и опремата и кратка обука за управување со СУП и кајак.

Се гледаме за чисто езеро!


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …