СУДОТ ЈА ЦЕНИ ЖЕНСКАТА РАБОТА: Добила 60.000 евр. за 30. години извршување домашни работи

Врховниот суд во Португалија му наредил на мажот да и плати на својата поранешна партнерка повеќе од 60. 000 евра за домашните работи што таа ги извршувала за време на скоро 30. години заеднички живот.
Според Врховниот суд на правдата, неуспехот да се компензираат домашните работи што ги извршува исклучиво или во голема мера еден член на вонбрачна заедница доведува до негово „вистинско осиромашување“, и бидејќи ова исто така ослободува друг член на заедницата од извршување на тие задачи, тоа до неговото збогатување затоа што никој не плаќа трошоци, ниту придонеси.
Жената која ја добила пресудата побарала обештетување од 240.000 евра, но понискиот суд го одбил нејзиното барање.
По нејзината жалба, Апелациониот суд го уважил нејзиното барање и и’ одредил да и бидат исплатени 60.782 евра. Нејзиниот поранешен партнер поднел жалба до Врховниот суд, кој ја потврди пресудата на Апелациониот суд.


„Барањето за еднаквост одамна е вродено во идејата за правда, затоа не може да се смета дека извршувањето на целата или голем дел од работата во куќата во која живее невенчана двојка на еден од партнерите одговара на исполнување на природен обврска заснована на должност на правдата“.
Во овој случај, докажано е дека жената се грижела за куќата и подготвувала оброци за својот партнер скоро 30. години заеднички живот.
При утврдувањето на вредноста на домашните работи, судот ја усвои националната минимална плата како критериум, ја помножил со 12. месеци и годините заеднички живот, а потоа одзел една третина од износот на сметка на трошоците на жената.


Фото: Илустрации

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МАКЕДОНЕЦОТ ВИКТОР НАСТЕСКИ ОСТАНА БЕЗ РАБОТА НА БРОДСКА КОМПАНИЈА ПОРАДИ ПАСОШОТ!

Штетите од хаосот со личните исправи на македонските државјани, предизвикани од предавството на марионетската влада …