Совети за БЕЗБЕДНОСТ на летниот одмор: Не дозволувајте ништо да ви го уништи ОДМОРОТ

Како што се приближува топлото време и мислите се свртуваат кон летниот одмор, советите за безбедност треба да бидат на ум…
Безбедноста за време на вашиот летен одмор ви помага вам и на вашите најблиски да се сеќавате само на убавите моменти што сте ги поминале надвор. Има многу работи што можете да ги направите за да се заштитите себеси, вашето семејство и вашите вредни работи.
За да можете целосно да се опуштите на вашиот одмор и да не се ставате во непријатни ситуации, важно е да ги преземете сите мерки на претпазливост:
– Земете само малку пари со себе. Понесете го најголемиот дел од вашите пари во форма на кредитни картички.
– Никогаш не ја ставајте домашната адреса на ознаките за багаж. Наместо тоа, внесете го вашиот телефонски број.
– Ако возите и се изгубите, не повлекувајте се на страната на патот за да ја проверите картата. Возете до светло осветлено, јавно место за да го направите ова.
– Никогаш не го оставајте автомобилот без надзор додека работи моторот.
– Ако одите на разгледување, прашајте на рецепцијата на хотелот дали има места што треба да ги избегнувате.
– Земете само готовина што ви треба за тој ден со вас. Остатокот, како и сите други вредни предмети, оставете ги заклучени во сефот на хотелот.
– Користете крем за сончање со широк спектар кој штити и од УВ-А и од УВ-Б зрачење од сонцето. Треба да има SPF рејтинг од 15. или повеќе. Нанесете крем за сончање 15-30 минути пред да излезете на сонце и повторно нанесувајте често.
– Доколку земате какви било лекови, проверете кај вашиот лекар или фармацевт за да бидете сигурни дека тие не предизвикуваат фотосензитивност, што ве прави поподложни на оштетување на кожата од ултравиолетовото сонце.
– Пливајте само на плажи под надзор на спасувачи.
– Дури и ако спасители се на должност, никогаш не оставајте дете без надзор на плажа или базен.
– Доколку пливате во океан и ве фати плима или струја, повикајте помош и пливајте дијагонално преку или со неа додека не се ослободите. Никогаш не обидувајте се да се ослободите од струјата пливајќи против неа.
– Секогаш носете елек за спасување одобрен од крајбрежната стража кога и да сте на брод.
– Доколку сте испиле каков било алкохолен пијалок, држете се подалеку од вода. Не управувајте со чамец, скутер или кој било друг тип на водни летала.
Следејќи ги безбедносните совети и процедури на летниот одмор, ги намалувате шансите да ви биде уништено убавото време. Знаејќи дека правите се што е потребно за да ја осигурате вашата безбедност и безбедноста на вашите најблиски, ви дава мир на умот додека се релаксирате и се забавувате.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) УНИКАТНИ РЕАКЦИИ – Изразите на лицето на италијанската премиерка се инспирација за бројни шеги: Која си денес Џорџија Мелони?

Италијанската премиерка Џорџија Мелони, освен што е во јавноста поради низата политички одлуки кои ги …