Што предизвикува срцев удар кај младите луѓе?

Срцевиот удар, срцева слабост и други кардиоваскуларни заболувања станаа главна здравствена грижа ширум светот, но неодамна зголемен број кардиоваскуларни проблеми се дијагностицирани и пријавени кај помладата популација.
Иако лекарите и медицинските професионалци се уште не најдоа конечни одговори за ваквите појави, тие открија неколку фактори кои можат да придонесат за побрзо и подобро откривање на причината.
Лекарите велат дека практиката на одредени активности без претходно одобрување од експерти ја сметаат за главна причина за оваа појава.


Луѓето избираат да тренираат гимнастика. Сами прават тренинзи со тежина и вежбаат на лента за трчање, без претходен преглед на срцето. Некои дури земаат додатоци кои не се здрави и предизвикуваат оштетување на срцето, што доведува до аритмија.
Напрегањето на срцето предизвикува формирање на згрутчување, што може да доведе до срцев удар. Некои луѓе имаат генетска предиспозиција за срцеви заболувања, па затоа е многу важно да се консултирате со специјалист пред да започнете каква било напорна активност, бидејќи, иако можеби не сте свесни за тоа, вашето срце можеби нема да може да издржи поголем напор и стрес.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПОВЕЌЕ ОД 2.600 ИСПИТАНИЦИ – Истражувањето открило психолошка особина кај луѓето која е поврзана со неверство

Неверството е една од главните причини зошто луѓето ги прекинуваат врските. Но, она што е …