Шенен Доерти за новиот третман за рак на дојка: „Ми се случи божјо чудо, новиот лек е чудо!“

Шенен Доерти споделува позитивно мислење за здравјето среде нејзината битка со рак на дојка во стадиум 4.

Поранешната ѕвезда на „Беверли Хилс, 90210“, исто така, разговараше за новиот „чудотворен“ третман со инфузија од рак на кој беше подложена за време на епизодата од нејзиниот подкаст „Let’s Be Clear“ во понеделникот. Во епизодата беше прикажан нејзиниот онколог, д-р Амин Мирхади.


Доерти (52) не кажа каков третман со инфузија добива, но го опиша како позитивен потег во нејзината тековна битка со болеста.

„По четири третмани, навистина не видовме разлика и сите сакаа да се префрлам, а јас само мислев: „Ќе продолжиме со ова и ќе видиме“, рече Доерти на подкастот. „По шестиот, седмиот третман навистина видовме дека ја руши крвно-мозочната бариера. Дали го нарекувам тоа чудо? Да. „Ајде да продолжиме“.


Шенен Доерти во 2019 година. Актерката, во една епизода од нејзиниот подкаст „Let’s Be Clear“, зборува за нејзиниот „чудотворен“ третман за инфузија од рак: „Надежта е секогаш тука“.

Крвно-мозочната бариера е заштитен слој што ја обложува внатрешната површина на крвните садови во мозокот и игра витална улога во одржувањето на функцијата на мозокот и нервниот систем, според Клиниката Кливленд.


Поранешната актерка од „Charmed“ разговарала и со својот лекар колку е важно да се остане позитивна за менталното и физичкото здравје на пациентот додека се бори со ракот.

„Надежта е секогаш тука. Можам да умрам денес, можам да умрам за 20 години, не знам. Може да умрам шетајќи надвор од мојата куќа и дрво да падне врз мене или автобус да ме удри или што и да е. Или можам да умрам од рак“, рече Доерти. „Но, сè што можам да направам е да го живеам секој ден на позитивен начин со многу надеж колку што можам и да ја прегрнам и да бидам како: „Леле, денес повторно ќе се разбудам и што да правам ? Мислам дека позитивноста што ја внесувате во вашиот живот ви помага со целото тело“.

На Доерти првпат и беше дијагностициран рак на дојка во 2015 година. Таа отиде во ремисија во 2017 година, но ракот се врати во 2019 година. Таа на Инстаграм во јуни откри дека ракот се проширил во нејзиниот мозок среде нејзината дијагноза со рак на дојка во стадиум 4. На неа хируршки и беше отстранет туморот на мозокот и беше подложена на зрачење.

Во ноември, Доерти откри дека клетките на ракот се прошириле на нејзините коски, но дека сè уште е на третман и бара клинички испитувања за да се приклучи. Еден месец подоцна, таа ја започна „Да бидеме јасно“ како „подкаст за мемоари во живо“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Сомнително Лице“ театарска претстава од млади за млади

Денес, со почеток во 18:30 часот во Училиште за театар „Од игра до претстава“, ќе …