Седум пијалоци кои ќе ви помогнат кога имате запек

Иако за проблемите со варењето, како запек, е тема за која малку се зборува, овој феномен е многу чест кај луѓе од различни возрасни групи.
Доколку го имате овој проблем, ви предлагаме седум пијалоци кои можат да ви помогнат да се ослободите од запек.

Вода
Водата се наведува како прв пијалок за ублажување на акутен или хроничен запек. Понекогаш е само важно да останете добро хидрирани за да се продолжи да се движи низ цревата. Возрасните треба да пијат околу два литра дневно. Исто така, минералната вода може дополнително да обезбеди магнезиум и сулфати, кои се познати по нивното лаксативно дејство.


This image has an empty alt attribute; its file name is voda-so-limon.jpg

Вода со лимон
Сокот од лимон содржи форма на витамин Ц наречен лимонска киселина, за која истражувањата покажуваат дека може да дејствува како природен лаксатив. Кога се консумира, сокот од лимон црпи вода во дигестивниот тракт, што може да го стимулира процесот на движење на дебелото црево.


Вода со семе од чиа и парчиња лимон
Овој пијалок го стимулира варењето. Тоа е комбинација од чиа семиња, вода и неколку парчиња лимон или лимета. Содржината на нерастворливи влакна во чиа семето помага во омекнување на столицата, така што има лаксативно дејство.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Преподобен Висарион

Преподобен Висарион Роден и воспитан во Мисир. Рано се предаде на духовен живот и не …