(Рецепт) Направете сами лосион кој ги отстранува флеките од лицето

Направете домашен и ефтин лосион кој ги брише флеките од лицето.
Состојки:
100 мл сок од лимон
2 лажички магдонос
150 мл дестилирана вода
50 мл 70 – процентен алкохол


Подготовка:листовите магдонос иситнете ги и ставете во тегла со капак, полијте со алкохолот и дестилираната вода. Убаво протресете, затворете и префрлете преку ноќ во фрижидер.
Утредента исцедете ја течноста и додајте го сокот од лимон. Лосионот чувајте го во темно шишенце во фрижидер. Лосионот нанесувајте го еднаш до два пати дневно (наутро и навечер) на чиста кожа. после еден или два часа можете да се измиете но не е неопходно.
Доколку имате сува кожа, направете лосион без алкохол:


25 г магдонос
200 мл вода
300 мл минерална вода
Подготовка: магдоносот варете го во 200 мл вода, оставете да се излади во затворен сад, а потоа откријте и оставете уште 30. минути. Исцедете и додајте минерална вода. Чувајте на ладно место во темно шишенце.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Нутритивни причини зошто да пиете чоколадно млеко

За децата чоколадното млеко секогаш претставува најголема радост преточена во чаша, нема дете што не …