(Рецепт) Најмоќниот домашен лек: Додадете го ова во чаша топло млеко и сувата кашлица ќе исчезне преку ноќ!

Овој народен лек може да го користат и деца
Кашлицата е спазматична мускулна контракција, која може да се излечи со народни лекови. Ако во млекото додадете жалфија, овој проблем ќе исчезне за многу кратко време.
Голем процент на есенцијални масла кои содржат антибактериски и антиинфламаторни ефекти, како и голема количина на фосфорна киселина, витамини Ц, Б1, П и тианин ја прават жалфијата многу моќен борец против кашлицата. Во комбинација со млеко дава одлични резултати, но само доколку се подготви вака:
Неопходно е да се истури 250 мл млеко во шерпата, да се додаде 1 лажица жалфија и да се вари на тивок оган додека не зоврие.
Кога млекото ќе зоврие, тргнете го од шпоретот. Во пијалокот додадете 1 лажичка путер, покријте го и оставете да стои 15 минути.
Исцедете го пијалокот и додадете лажичка мед и прстофат куркума и измешајте сè добро.
Пијте ја оваа мешавина еден час пред да одите на спиење.
Забелешка: Овој лек не се препорачува за жени кои дојат и луѓе кои се склони на болести на бубрезите и хипотензија.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Менторската работилница „Што после средно“

Во среда, на 22 мај 2024 година, во кафе-книжарницата Буква, со почеток од 12:00 часот …