Проверете на време: Ова се петте први симптоми дали во вашето тело се развива рак на дебело црево!

Не треба да се занемари ниту чувството дека постојано ви се оди во тоалет…
Рак на дебелото црево е болест која однесува се ’ повеќе животи во земјите ширум светот, а еве кои знаци укажуаат дека се развива во телото…
Меѓу причините кои лекарите ги поврзуваат со рак на дебелото црево се секојдневно конзумирање на црвено месо, вишок килограми, недостаток на физичка активност, алкохол, пушење цигари и генетика.
Прв знак е болка во стомакот, дуење и грчеви,особено во време и после јадењето.
Зголемен замор и малаксалост, како и нагло губење на тежина се исто така предупредувања.
Крв во столицата е главен знак за рак на дебелото црево, особено ако покрај тоа столицата е темна и нередовна.Крвта може да укажува и на хемороиди кои се често безопасни, но сепак посоветувајте се со лекар.
Не треба да се занемари ниту чувството дека постојано ви се оди во тоалет.
Овие појави можат да бидат и знак на дијареа или стомачен вирус, но секако е подобро да ја проверите состојбата на време.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈНОВА МЕТЕО ВЕСТ: Следната седмица многу турбулентна на Балканот и во Македонија, температури до 25 степени?!

Метео прогноза на Славчо Попоски: Следната седмица доста турбулентна на Балканот, од Африка ни следува …