ПОСТАПКИ НА ЗАЉУБЕН МАЖ: Еве на што е секогаш подготвен и на што е најмногу посветен

Експертите откриваат како да препознаете дека мажот е навистина вљубен во вас.
Стиловите на приврзаност се вкоренети во нашето потекло. Начинот на кој нашето семејство се поврзува со нас во детството има директна корелација со тоа како се однесуваме со луѓето кога влегуваме во зрелоста. Партнерството значи да го слушате вашиот партнер и е способност да изградите квалитетна врска. Ова се 5 работи кои ги прави само заљубениот маж.

Тој внимателно слуша
Психологот д-р Никол Лепера понуди пример за комуникација меѓу партнерите со безбедни стилови на приврзаност, нагласувајќи ја вредноста на заедничката обработка на емоциите. Кога темпераментите се премногу динамични, тешко е да се слушне што навистина зборува партнерот.
Личноста со безбеден стил на приврзаност знае дека несогласувањето не води автоматски до раскинување. Наместо да одат во режим на борба, бегство или замрзнување, тие остануваат смирени. Тие се способни да слушаат и да обработат што зборувате без да предизвикаат конфликт околу нив.


Тој не реагира дефанзивно
Некој со несигурен стил на приврзаност е поверојатно да се одбрани кога работите стануваат тешки. Наместо да држат простор за вашите емоции, тие го свртуваат разговорот така што нивните чувства се во фокусот, наместо вашите.
Но, кога вашиот партнер има сигурен стил на приврзаност, тој останува отворен и ранлив и препознава како се чувствувате. Тие не се претставуваат како жртви на ситуацијата. Наместо тоа, се чувствува удобно.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …