Починал Тиери Муглер, големиот француски дизајнер и творец на најпродаваниот парфем на 20 век.

Францускиот моден дизајнер Тиери Муглер починал на 73-годишна возраст, според неговите официјални наредби на социјалните мрежи. Тој беше познат по фустаните со нагласени раменици и извонредно скроените парчиња, инспирирани од гламурот од 1940-тите и 50-тите години.
Дизајните на Маглер ги носеа ѕвезди како Дејвид Боуви и Лејди Гага.
Тој создал сценски костими за Бијонсе и го потпишува познатиот „мокар фустан“ на Ким Кардашијан за Мет Гала.


Во подоцнежните години, неговиот бренд станал познат по парфемите како Angel и Alien.
Објавата на неговата страница на Инстаграм го опиша дизајнерот како „визионер чија имагинација ги поттикна луѓето ширум светот да бидат похрабри и да сонуваат се поголемо секој ден“.

View this post on Instagram

A post shared by MUGLER (@muglerofficial)


Неговиот агент за агенцијата АФП изјавил дека починал од природна смрт.
Роден е во 1948. година во Стразбур, Франција, и рано почнал да прави сопствена облека. Својот прв бутик го отворил во Париз во 1970-тите.
„Не бев сигурен што сакам да правам, но модата многу брзо полета во Париз штом ги покажав моите скици“, изјавил тој неодамна за Women’s Wear Daily.
Муглер стана познат по својот театрален дизајн, кој ги нагласува колковите и рамената, со длабоки деколтеа и стеснет струк.
Неговите дизајни ги носеа Дејвид Боуви, Џорџ Мајкл, Шерон Стоун и Ријана. Врската на Маглер со Боуви била толку силна што тој го облекол за венчавката со Иман.

Муглер ги продал правата на своето име на Clarins во 1997. година, неколку години откако го лансираше својот парфем Angel.
Се зборувало дека е осаменик, се чинело дека се повлекол од модата во раните 2000-ти, решавајќи да создаде уникатни парчиња за Лејди Гага и бил креативен советник на светската турнеја I AM на Бијонсе во 2010. година.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре, 23.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Нема пречки на професионалниот пат на Овенот овој четврток. Постои можност да се …