ПОЧИНАЛ ЧАРЛС ГРОДИН: Ќе остане запамтен по улогите во култните филмови

Славниот американски актер Чарлс Гродин починал на 87-годишна возраст во неговиот дом во Вилтон, Конектикат.
Гродин, познат по улогите во филмовите „Hartbrek Kid“, во комичниот трилер со Роберт де Ниро „Midnajt Ran“ и комедијата „Бетовен“, беше и театарски актер и коментатор на радио и телевизија.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by ABC News (@abcnews)


Гродин се појави и во филмовите „Дејв“, „Жена во црвено“, „Бебето на Розмари“ и „Небото може да чека“, а глумеше во повеќе од 50. филмови.
Од првиот брак со Џулија Фергусон, тој доби ќерка, комичарката Марион Гродин, а со втората сопруга Алис Дарвуд го доби синот Николас.


Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес роденден прославува нашиот познат оперски пејач Благој Нацоски

Благој Нацоски е роден на 18 мај 1979 година во Скопје. Тој е познат македонски …