Почина Слободан Трајковски – поранешен новинар и директор на МРТВ

Почина Слободан Трајковски, долгогодишен новинар, дипломиран правник и поранешен директор на Македонската радио телевизија.
Трајковски беше именуван за генерален директор на МРТВ во јуни 1996. година, од страна на Собранието, по разрешувањето на Мелпомени Корнети.
Во телевизијата работеше од 1969. година. Во јуни 2010. година си замина од телевизијата.


Во 2013. година беше присутен и на протестите против власта пред МРТВ кога на поранешните колеги им кажа да не молчат и да се ослободат од режимот…Тој и порача на власта да ги тргне рацете од јавниот сервис и да остави вработените професионално и објективно да си ја вршат својата работа.
Слободан Трајковски мина 40 години во МРТВ.
Извор: a1on.mk


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес роденден прославува актерот Драган Довлев

Драган Довлев е роден на 21 јуни 1970 година во Охрид. Тој е македонски театарски, …