По двегодишна борба со рак починал познат актер

Актерот Питер Сколари починал во петокот по двегодишна борба со ракот. Имал 66. години. Неговата портпаролка Елен Лубин Саницки ја потврди тажната вест за Deadline.
Сколари е најпознат по улогите во сериите како што се „Bosom Buddies“, каде глумеше со Том Хенкс, и по хит серијата „Girls“ на HBO, за која доби Еми за извонреден гостувачки актер. Во таа серија тој го играше Тед Хорват, таткото на главниот лик од серијата „Girls“, кој го игра Лена Данам.


Во текот на неговата кариера, Петар беше номиниран за Еми четири пати. Се појавил во бројни серии и филмови. Многу колеги сега се збогуваат со него преку социјалните мрежи.
„Денес почина Питер Сколари, а тој беше еден од најзабавните актери со кои сум работел. Едноставно беше прекрасен“, напишал продуцентот Роберт Кинг на Твитер.
„Многу сум тажен што Питер Сколари ја загуби битката со ракот“, рекол колегата на Питер, Харви Фирштајн.


Фото: Принтскрин/Twitter


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) „ПАЛАТАТА НЕМАЛА ИЗБОР“: Принцот Хари ја открил долго чуваната тајна на кралското семејство

Не е новост дека принцот Хари шокира со детали за кралското семејство откако го напушти …