„Пејте со нас“ – Одбележување на светскиот ден на хорското пеење

Денес во Центарот за Kултура во Битола, со почеток во 19:00 часот, ќе се одржи манифестацијата „Пејте со нас“ на која ќе настапат неколку хорови со што ќе се одбележи светкиот ден хорското пеење.

Тоа е ден посветен на хорската заедница ширум светот, кој ја слави моќта на заедничкото пеење.


ЦЕЛТА е јасна – ОБЕДИНУВАЊЕ преку музиката и истакнување на ПОЗИТИВНОТО ВЛИЈАНИЕ кое го има ХОРСКОТО ПЕЕЊЕ врз децата, индивидуите и заедниците.

Настапуваат:


Детски хор “ЅВОНЧИЊА”
Тин “ПОПРОКЕТ”
Етно хор “АВА”
Поп рок хор ” БИТВОКС”

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3 едноставни чекори за природно намалување на холестеролот: Ова е најдобриот начин за чистење на крвните садови

Кога холестеролот е покачен, лекарите обично ви кажуваат да ја промените исхраната. Еве која храна …