Отворање на изложбата „Стаклена соба – Погрешни информации и манипулации на интернет“

На 26 февруари 2024 година во 13:00 часот во Europe House Битола, во организација на Делегацијата на Европската Унија и Македонскиот институт за медиуми, ќе биде отворена изложбата „Стаклена соба: Погрешни информации и манипулации на интернет“.

Посетителите ќе имаат можност да дознаат повеќе за погрешните информации на интернет и улогата на корисниците во нивното ширење. Изложбата вклучува и упатство за детоксикација од податоци, со совети за одговорна употреба на технологијата.


По отворањето во 2020 година, изложбата е поставена во 19 земји низ Европа на различни локации, како библиотеки, училишта, излози на продавници, железнички станици, и е достапна на повеќе од петнаесет јазици. Досега, поставката ја посетиле над 30.000 посетители ширум Европа и неколку стотини илјади онлајн.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …