„Одисеја“ концерт на Филхармонија со маестро Кристијан Рајф и Афродити Патулиду

Во четврток на 25 јануари 2024 година во Македонската Филхармонија, со почеток во 20:00 часот, ќе може да го проследите концертот насловен „Одисеја“.

Диригент:
Кристијан Рајф (Германија)


Солист:
Афродити Патулиду – сопран (Грција)

Програма:
Е. Григ: Суита „Пер Гинт“ бр.1, оп. 46
Ј. Сибелиус: “Jubal” оп.35 (арр. Јорма Панула)
Ј. Сибелиус: “Norden” оп. 90 (арр. Јорма Панула)
Ј. Сибелиус: “Var det en dröm” бр.4, оп. 37 (арр. Јуси Јалас)
Ј. Сибелиус: “Luonnotar“ оп.70


J. Сибелиус: Симфонија бр. 5 во Ес-дур, оп. 82

Бидете дел од неповторливата музичка Одисеја со оркестарот на Македонската Филхармонија.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Промоција на книга „Лексикон на странски сликари во Македонија во периодот 1850-1950 година“

Во организација на Комората на овластени архитекти и овластени инженери, денес, со почеток во 18:00 …