„Непрочитано писмо“ – студентската вечер на македонската книжевност и култура

Студенти од повеќе генерации го обединија својот креативен потенцијал и подготвија програма со која преку рецитал, драматизација, музички точки и видео-проекции ќе се претстави дел од развојот на македонската книжевност и култура, со антологиски дела по нивен избор.

Катедрата за македонска книжевност и култура на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, ве поканува на студентската вечер на македонската книжевност и култура „Непрочитано писмо“, во рамките на манифестацијата „Денови на македонската литература“.


Настанот ќе се одржи на 3 април 2024 година, со почеток во 18 часот, во амфитеатарот 3 на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“.

Дозволете стиховите од македонските поети со прочит на студентите од Катедрата да нѐ милуваат, миксот од македонски песни во изведба на на ученици од Државниот музичко-балетски училиштен центар „Илија Николовски Луј“ и на Андреј Цаневски и да нѐ развесели, а со драмска изведба да се потсетиме и на некои други, важни дела и мотиви од македонската книжевност.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …