Ненадејно починал актерот Трет Вилијамс: Тој беше вистински холивудски Mister No

Актерот Трет Вилијамс, чија речиси 50-годишна кариера вклучуваше главни улоги во ТВ сериите „Евервуд“ и филмот „Коса“, починал во понеделникот по сообраќајна несреќа со мотор во Вермонт, соопшти државната полиција. Тој имаше 71 година.
Малку пред 17 часот, теренец на Хонда вртел лево на паркинг кога се судрил со моторциклот на Вилијамс во градот Дорсет, се вели во соопштението на државната полиција на Вермонт.


„Вилијамс не можеше да избегне судир и беше исфрлен од својот мотоцикл. Тој се здоби со тешки повреди и со хеликоптер беше пренесен во Медицинскиот центар во Албани, Њујорк, каде што беше прогласен за мртов“, се вели во соопштението.
Вилијамс носел кацига, соопшти полицијата.
Возачот на теренецот се здобил со полесни повреди и не е хоспитализиран. Тој дал сигнал за вртење и не бил веднаш приведен, иако истрагата за несреќата продолжила, соопшти полицијата.
Вилијамс, чие целосно име беше Ричард Трет Вилијамс, живееше во Манчестер Центар во јужен Вермонт, соопшти полицијата.

View this post on Instagram

A post shared by Pink Pop Box Podcast (@thepinkpopbox)Смртта на актерот ја потврди и неговиот агент Бери Мекферсон.
„Едноставно сум уништен. Тој беше најубавиот човек. Беше толку талентиран“, изјавил Мекферсон за магазинот People.
„Тој беше актерски актер“, рекол Мекферсон. „Филмаџиите го сакаа. Тој е срцето на Холивуд од доцните 1970-ти“.
Вилијамс роден во Конектикат го имал своето филмско деби во 1975 година како полицаец во филмот „Смртоносен херој“ и продолжи да се појавува во повеќе од 120 ТВ и филмски улоги, вклучувајќи ги и филмовите „Орелот слета“, „Принцот на Сити“ и „Беше еднаш во Америка“.
Тој беше номиниран за наградата Златен глобус за неговата улога како водачот на хипиците Џорџ Бергер во филмската верзија на хит мјузиклот „Коса“ од 1979 година.
Тој се појави во десетици телевизиски емисии, но можеби беше најпознат по неговата главна улога од 2002 до 2006 година во „Евервуд“ како д-р Ендру Браун, вдовец хирург на мозок од Менхетен, кој со своите две деца се сели во планинскиот град Колорадо.


Вилијамс исто така имаше повторлива улога како Лени Рос во ТВ-шоуто „Blue Bloods“.
Сценските настапи на Вилијамс вклучуваа претстави на Бродвеј, вклучувајќи ги „Гриз“ и „Пиратите од Пензанс“.
Колегите и пријателите го пофалија Вилијамс како љубезен, дарежлив и креативен.
„Трет и јас поминавме месеци во Рим на снимањето на ‘Било еднаш во Америка’“, напиша актерот Џејмс Вудс на Твитер. „Може да биде прилично осамено на патот за време на долго снимање, но неговото заразно добро расположение и смисла за хумор беа Божји дар. Навистина го сакав и скршен сум што го нема“.


„Работата со Трет Вилијамс во ‘Speed the Plough’ на Мамет во Вилијамстаун во 1991 година беше почеток на големо пријателство“, напишал на Твитер писателот, режисер и продуцент Џастин Вилијамс. „По ѓаволите, по ѓаволите. Трет, ти беше најдобар. Те сакам.”
„Трет Вилијамс беше страстен, авантуристички и креативен човек“, напиша актерот Вендел Пирс на Твитер. „За краток временски период, тој брзо се спријатели со мене и неговиот авантуристички дух беше заразен. Работевме на само 1 филм заедно, но повремено се поврзувавме низ годините. Љубезен и дарежлив со совети и поддршка. ПОЧИВАЈ ВО МИР.”

Извор: yahoo

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

,,Гласна тишина” – самостојна изложба на младата визуелена уметница Мартина Спасовска

Вечерва со почеток од 20:00 часот во фоајето на Центарот за Култура Трајко Прокопиев во …