Не ја фрлајте кората од портокал: Може да ви користи за бројни работи!

Имаме одлични идеи за вас како да ја користите кората од портокал кога ќе го јадете ова здраво овошје.
Овие одлични совети и идеи ги најдовме на блогот OnegoodthingbyJille и едноставно моравме да ги споделиме со вас, бидејќи сметаме дека тие ќе ви бидат од голема корист.
Брз освежувач на воздухот. За да го разнесете прекрасниот мирис на портокал во секунда, треба да го сторите следново: ставете кора од портокал, едно стапче од цимет и неколку каранфилчиња во шерпата, истурете вода со сè и ставете ја на шпоретот малку да врие. Прекрасната арома ќе се чувствува со часови.


Пилинг за тело и лице. Исушете ги кора од портокал на сонце или на ниска температура во рерна, а потоа мелете ги во блендер или мелница за кафе. Измешајте го правот со брашно од леблебија и користете го како одличен пилинг за тело и лице.
За убава коса. Оставете кора од портокал да се впива во јаболков оцет некое време, а потоа исплакнете ја косата со неа за да остане здрава, сјајна и мека.
Да ги истерате мравките. Измешајте ја кората од портокал со чаша топла вода, ставете сè во мешалка и сомелете во пире. Истурете ја добиената мешавина во мравјалник, градина или веранда, на места каде што сте забележале мравки.
За чистење тави. Преполовете го портокалот, натопете го во кафе и истријте ја тавата од леано железо – ќе биде како ново!
За третман на мигрена. Сварете кора од портокал во вода и оставете ја да стои 10. минути. Пијте како чај и вашата мигрена ќе исчезне.За чистење на микробранова печка. Ставете кора од портокал во сад, наполнете со вода и ставете во микробранова печка пет минути, а потоа едноставно избришете ја внатрешноста со сунѓер.
За чистење на плочи за сечење. Ќе го решите непријатниот мирис на штицата за сечење со триење со кора од портокал и едноставно испирање со ладна вода.
За чистење лонци. Ако вашиот ручек е добро изгорен во тенџерето во кое се готви, истурете кора од портокал и ставете ги на шпорет да се динстаат со малку вода. Сите изгорени делови многу брзо ќе бидат исчистени и нема да останат траги.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Бимилк на „Генералка викенд“ – за почиста животна средина во Битола

Бимилк се вклучи во најмасовната еко акција „Генералка викенд“. Повеќе од 110 вработени на Битолска …