Намирници богати со ВИТАМИН А: Многу важен за оптимално функционирање на организмот, особено за видот

Овие намирници содржа повеќе витамин А од морковите
1. Тиква


Сто грама од ова овошје содржи 0,7 милиграми бета каротен и 14.100 единици ретинол, што задоволува приближно половина од дневните потреби за витамин А. Значителни количини на вредни хранливи материи ќе најдете дури и во питите, но треба да имате на ум дека со овој начин на подготовка исто така ќе внесете значителна количина шеќер.


2. Сладок компир


Слаткиот компир ја задоволува потребата од јаглени хидрати, а истовремено обезбедува и богатство од витамини, особено витамин А. Во еден сладок компир ќе најдете повеќе од 1 милиграм бета каротин и 21.000 единици ретинол, со што се задоволуваат поголемиот дел од потребите за оваа вредна хранлива материја.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО ТЕКОТ НА НОВАТА РАБОТНА СЕДМИЦА ОЧЕКУВАЈТЕ НОВО НЕВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Ќе има чести врнежи и грмежи, а кон крајот на работната седмица следува осетен пад на температурите

Метео прогноза на Славчо Попоски: Почитувани, во текот на новата работна седмица во Македонија особено …