НАЈВРЕДНАТА ЛЕКЦИЈА – КОГА ДАЛАЈ ЛАМА ГО ПРАШАЛЕ ШТО Е СРЕЌА, ТОЈ ГО РЕКОЛ ОВА: Неговиот одговор ќе ве научи повеќе да го цените животот!

Во овие зборови се крие сета животна мудрост
За време на едно интервју, Далај Лама бил прашан што најмногу го изненадува на овој свет и која е суштината на животот. Неговиот одговор ќе ве натера да застанете и да размислитена кој пат сте …
„Она што најмногу ме изненадува е човечката природа. Луѓето го жртвуваат своето здравје за да заработат пари. Потоа жртвуваат пари за да си го вратат здравјето, а потоа толку многу се грижат за иднината што не уживаат во сегашноста. Како резултат на тоа, тие не ‘Живеат во сегашноста или иднината, тие живеат како никогаш да нема да умрат, а потоа умираат како никогаш да не живееле’.
Живееме многу чудно и нелогично. Одиме на работа што не ја сакаме за да заработиме пари, кои потоа одат за лекување. Кога го правите она што не можете да го поднесете, тоа е крајно штетно за вашето здравје. Сите го разбираме тоа, но поради некоја причина цврсто веруваме дека парите можат да поправат сè.

This image has an empty alt attribute; its file name is dalaj-lama.jpg
Застанете и размислете: Парите не можат да купат среќа или здравје. Тоа е единствената вистина што треба да се разгледа. Суштината на животот е да се биде среќен.
Сепак, сите наши мисли се преокупирани со материјални работи. Понекогаш се чини дека сме на оваа Земја – само за да работиме и да заработиме пари. На некој начин изгледаме како робови – само што тоа не го сфаќаме“.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Театарската претстава „Којзнае зошто?“ вечерва во Дом на млади во Штип

Вечерва, со почеток во 19:30 часот, во Домот на млади во Штип, ќе биде изведена …