НАЈАВА: Покрај силниот јужен ветер, следува и валкан дожд!

Метео прогноза за Славчо Попоски:

Изминатата ноќ бевме сведоци на многу силен ветер од јужен правец, предизвикан од длабок циклон со центар над Џенова. Силниот ветер ќе продолжи до крајот на денешниот ден и локално ќе достигнува брзина од над 60/70 км/час.


Под влијание на влажен воздушен бран, особено кон крајот на денешниот ден, во текот на ноќта и утре ќе има повремени врнежи од дожд и локално тие ќе бидат обилни (над 20 л/м2), а не се исклучува можноста за ретка појава на грмежи. Снег ќе врне само на највисоките планини (над 2000 метри надморска височина).

Утре услови за провејување на снег ќе има и на планинските места со надморска височина од под 2000 метри, што значи температурите ќе бележат тенденција на опаѓање.


И во Скопје и околината кон крајот на денов и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, а ќе продолжи да дува засилен ветер од јужен и од југоисточен правец.

Температурите и денес ќе бидат релативно високи за овој период од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 15 степени.


Наскоро следува детална неделна анализа на времето, за новата седмица која е пред нас.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Костадиновска-Стојчевска: Го враќаме симболот на Скопје – Универзалната сала

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска ги најави градежните активности за реконструкција и адаптација на …