На Лотарија освоил 1,35 милијарди долари, на крајот добил 489 милиони

Минатиот месец среќник од Мејн во САД го освои џекпотот на Mega Millions во износ од 1,35 милијарди долари, а тоа беше точно во петок 13-ти, но на крајот ќе добие само 498 милиони долари, па ни половина од она што првично го освоил.
Каде исчезнаа неговите 706 милиони долари? Во средата, тамошните власти објавија дека некој дошол да го собере џекпотот Mega Millions, четвртиот најголем во историјата на САД, но не како поединец, туку во име на компанијата LaKoma Island Investments LLC.

This image has an empty alt attribute; its file name is mega-milioni-733x1024.jpg


Наместо да ја повлече добивката на рати, човекот побарал добивката да му биде исплатена одеднаш, во готово, па затоа властите утврдиле дека тој мора да плати дури 723.564.144 долари данок. Ако случајно решил да ја плати добивката на рати, ќе добиел многу поголема сума, но добивката ќе му била исплатена во следните 29 години, на 30 рати.

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 15.04.2024 година во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Работната енергија на високо ниво, ќе го претставува овој прв работен ден во …