На денешен ден е роден познатиот музичар Момчило Бајагиќ-Бајага

Момчило Бајагиќ Бајага  е роден на 19 февруари 1960 година во Бјеловар. Тој е познат српски рок-музичар.

Основнo училиште завршил во Земун, а средно училиште завршил во Втората белградска гимназија. Се оженил во 1989 година и со сопругата Емилија имаат син Марко и ќерка Ангела.


Својата музичка кариера Бајага ја започнал на 14 годишна возраст, во групата „ТНТ“. По три години ѝ се приклучил на групата „Рибља чорба“, една од најпопуларните музички групи во тоа време. Најпрвин, тој се појавувал само на концертите на групата, а постепено станал главен композитор, заедно со Бора Ѓорѓевиќ. На 19 јули 1984 година, Бајага бил официјално исклучен од „Рибља чорба“, а подоцна ја основал својата музичка група „Бајага и инструктори“. Исто така, тој работил и на музиката на филмовите „Ни на земја ни на небо“ и „Професионалец“.

 


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …