На денешен ден е роден нашиот поранешен фудбалер Влатко Грозданоски

Влатко Грозданоски е роден на 30 јануари 1983 година во Скопје. Тој е македонски поранешен фудбалер во периодот 1999 до 2017 година. Тој бил член на македонската фудбалска репрезентација.

Влатко својата кариера ја започнал во 1999 година играјќи за Цементарница од Скопје. Неговиот прв натпревар за Цементарница во Првата македонска лига го одиграл на 25 март 2000 година кога имал само 17 години. За Цементарница играл во финалето на Купот на Македонија 2001/02 против Победа од Прилеп. Тој бил во екипата на Цементарница 55 до декември 2002, а потоа потпишал за Вардар каде останал 1,5 година. Со Вардар го освоил првенството на Македонија во сезоната 2002/03. За сезоната 2001/02 ја добил Наградата за најдобар млад играч во Македонската прва лига.


Во август 2004 потпишал двегодишен договор со најтрофејниот кипарски фудбалски клуб Омонија од Никозија. Со кипарскиот клуб Омонија го освоил Купот на Кипар и Суперкупот во 2005 годна. Влатко бил награден за најдобар млад странски играч во Кипарската прва дивизија за сезоната 2006/07. Во Омонија, Влатко се задржал 3,5 години во кои на 71 натпревар постигнал 9 голови. Во јануари 2008 година, потпишал двегодишен договор за фудбалскиот клуб Војводина. Во првите 6 месеци имал добар настап со постигнување на 6 гола во 13 натпревари. Во Војводина се задржуал 2 години. Во јануари 2010 година потпишал 1,5 годишен договор со кипарскиот фудбалски клуб АЕЛ Лимасол. За АЕЛ дебитирал на 1 март 2010 година на натпреварот против Неа Саламина. Во сезоната 2010/11, тој бил играч на ирански Дамаш Иранијан.

Во сезоната 2011/12 се вратил во македонското фудбалско првенство и потпишал едногодишен договор со Вардар со кого ја освоил Првата лига. Во 2012 година, Грозданоски потпишал договор со кинескиот клуб Лјаонинг. Во јануари 2013 година, Грозданоски потпишал за ирански Персеполис.


За репрезентацијата заиграл уште од 18 години. Тоа било против Оман на 30 декември 2001 година. Првиот гол го дал против Турција во квалификациониот натпревар за Европското првенство 2004 на 12 октомври 2002. Потоа постигнал уште еден гол против Турција во уште еден квалификациски натпревар за истото Европско првенство 2004 на 11 јуни 2003 година, против Естонија во пријателски натпревар на 11 јуни 2004 година и против Луксембург на 20 август 2008 година. Неговиот последен репрезентативен натпревар бил во октомври 2011 година за време на Квалификациите за Европското првенство 2012 против Словачка. Вкупно за репрезентацијата има одиграно 50 натпревари и има постигнато 4 гола.

Во 2016 година ја основа фудбалската школа „Грозданоски“.


Среќен роденден Влатко, ти посакува редакцијата на Екран.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Костадиновска-Стојчевска: Го враќаме симболот на Скопје – Универзалната сала

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска ги најави градежните активности за реконструкција и адаптација на …