На денешен ден е роден нашиот поет Мирче Нешовски

Мирче Нешовски е роден на 29 ноември 1951 година во Скопје. Завршил Филозофски факултет во Скопје. Работи во Народната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ во Скопје. Член на Друштво на писатели на Македонија од 1994 година.

Автор е на книгите:


Прозорец на сводот (поезија, 1975);

Бескрајни знаци (поезија, 1990);


Комитска заклетва (поезија 1991);

Духовна галаксија (поезија, 1996);


Ентелехија (поезија, 1999);

Светилката на монахот (поезија, 1999);

Врховниот шеф на ѓаволот,(роман);

Небесната Пијета (роман)

Среќен роденден Мирче Нешовски од редакцијата на Екран.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вмрежување за промена

Денес во Галерија Матица, со почеток во 18:00 часот, во организација на Волонтерски Центар – …