Мали работи кои можат да спречат рак: Овие 10. чекори треба да ги направи секој од нас!

Секоја година на 4 февруари се слави Светскиот ден на ракот, а целта е едноставна: обрнете внимание на вашето тело, откријте ја болеста во рана фаза – тоа ќе ви помогне да преживеете
Ние ви донесуваме 10. работи што секој од нас може да ги направи и може да спречи развој на рак во нашето тело:
1. Откажете се од пушењето
2. Не се согласувајте да бидете пасивен пушач
3. Одржувајте здрава телесна тежина – ниту слаба, ниту дебела!
4. Колку помалку седење, толку повеќе одење!
5. Јадете што е можно поздраво (овошје, зеленчук, здраво месо, сирење, кисели краставички, туршија, салати, јогурт и кефир)
6. Намалете го внесот на алкохол
7. Внимателно изложувајте се на сонцето (не дозволувајте да изгорите, излезете надвор кога има најмалку УВ зрачење)
8. Не се изложувајте на канцерогени супстанции (секоја компанија мора да ги обезбеди своите работници и да не ги изложува на ризици).
9. Дојте го вашето бебе
10. Погрижете се вашето дете да ја добие вистинската вакцина (новороденче треба да се вакцинира против Хепатитис Б, девојчињата во тинејџерски години против ХПВ).

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Нутриционистите ги советуваат луѓето над 60 години да почнат да јадат една намирница

Во СОВРШЕН свет, здравите навики за исхрана веќе постојат многу пред некој да наполни 60 …