Корона вирус во регионот – Во ист ден починале момче и 22. годишна девојка

Еден млад човек, Бесир Реџепи од Могила во Гњилане, не успеал да ја добие битката со коронавирусот, а покрај него починала и 22-годишна девојка од истото место.
Девојката првично побарала помош во болницата во Гњилане, но подоцна била испратена во Универзитетската болница во Приштина поради сериозноста на нејзината болест. Овие два смртни случаи не биле регистрирани во дневниот извештај за вторникот, пренесува KoSSev.
Според последните статистички податоци, во Косово во последните 24. часа починале 28. лица како последица на „Ковид 19“, а Kljan Kosova вчера објавил дека четворица починале од Гњилане. Во болницата во Гњилане се лекуваат 108 пациенти, додека минатата недела имало 158.
Освен фактот што лекарите потврдуваат дека младите луѓе и децата сега се забележливо болни, во веќе големиот број смртни случаи во Косово, има млади луѓе, вклучително и бремени жени, но неодамна, дури и бебе почина.
Пред два дена починала 26-годишна девојка од Витина по породувањето. Породена е со царски рез, по што била префрлена на одделот за интензивна нега во тешка здравствена состојба, каде што починала, во саботата. Оваа пациентка на 3. август оваа година била позитивна на коронавирус.
Пет бремени жени го загубија животот во Приштина оваа година како последица на „Ковид 19“, повеќе од нив за кратко време. Кај три породувањето било успешно. Лекарите често истакнуваат дека починатите биле невакцинирани.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Скопје Куп 2024 – изложба на макети, диорами и минијатури

Во организација на макетарскиот клуб „Мајор Михајло Ивановски Микс“ од Скопје, од 1-ви до 3-ти …