Користете медицинска заштита од сонце со минерални филтри кои ги одбиваат штетните УВ зраци!

Сонцето го подобрува нашето расположение, ја подобрува циркулацијата, метаболизмот на нашето тело, продукцијата на витаминот Д, ги поттикнува и одбранбените механизми на нашата кожа, но истовремено мора и да се заштитиме од него, посебно при предолга изложеност, а особено децата.

This image has an empty alt attribute; its file name is ECN_17475_Sun_Relaunch_Mother_Child_2_PR_RGB_Print-300-dpi.jpg
Нанесувањето на квалитетна крема за заштита од сонце е клучно за сигурна и здрава кожа, а за детската кожа посебно е важно да се користи крема прилагодена на нејзините потреби. Со оглед на фактот дека УВ оштетувањата, црвенилата и изгорениците во детството го зголемуваат ризикот од рак на кожата, и оштетувања на кожата покасно во животот, детската кожа мора да биде правилно заштитена. За оние деца кои се доста активни, и почесто се на сонце поради тоа што си играат, се препорачува Eucerin Sun со СПФ 50+. Лесно се нанесува, а кожата брзо го впива. Од колекцијата на еуцерин има и крема која е и водоотпорна, идеална за децата кои сакаат многу време да поминуваат во вода.


This image has an empty alt attribute; its file name is INT_EN_ECN_203431_Sun_Kids_Mineral_Sun_Lotion_Sensitive_Protect_SPF_30_03_2020_Packshot_BV_PNG_2000x2000-Screen.jpg
Престојот на сонце и на отворено да им го направиме побезбеден на децата заштитувајќи ги со ефикасна медицинска козметика. Дерматолозите ги препорачуваат производите за деца од Eucerin Sun колекцијата бидејќи истите не содржат хемиски додатоци, а обезбедуваат сигурна и долготрајна заштита од сонце. Содржат минерални филтри, кои ги рефлектираат, одбиваат УВ зраците, не дозволувајќи им да навлезат во детската кожа.
Како родител бидете им пример на своите деца, и секогаш преку игра нанесувајте ефикасна заштита од сонце. Вашата кожа ќе ви биде благодарна!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Грешки што треба да ги избегнувате на првиот состанок: Психолозите велат дека има 4 работи на кои секој треба да обрне внимание

Не е секогаш лесно да излезете од вашата комфорна зона и всушност да запознаете некого …