Концерт на грчкиот бенд „The Bonnie Nettles“ во Агора

Вечерва со почеток во 21:30 часот, во кафе барот Агора во Куманово, ќе се одржи концертот на грчкиот бенд The Bonnie Nettles.

The Bonnie Nettles е бенд формиран во Атина во 2016 г. и оттогаш се активни на сцената. По голема нетрпеливост на фановите, конечно дојде моментот кој многу се очекуваше од нивното прво појавување. Беше најавен нивниот деби албум и веста беше примена со голем ентузијазам. Тие се истакнаа по начинот на кој се справуваат со енергијата и аурата што ја создаваат преку нивната музика во емисиите во живо. Нивниот специфичен хипнотизирачки звук, инспириран од психоделични и поп звуци, ги прави да се сметаат за најоригинален инди бенд во атинската андерграунд сцена. Овој прв циклус од нивното успешно патување, обележано со интервјуа, турнеи, соработки и настапи со многу големи домашни и меѓународни бендови (Ty Segall, Motorama, Follakzoid, The Myrrors итн.) се затвора со снимањето на нивниот деби албум „The Bonnie Nettles“, кој е снимен во 2019 година и се состои од 9 песни. Беше објавен на винил и на сите електронски платформи преку Blackspin Records на 19 март 2020 година.


По заклучувањето, тие се вратија на местата што најмногу ги сакаат, на бините во живо. Распродадени свирки и спектакуларен настап во живо во културната фондација Ставрос Ниархос. Центарот им даде поттик да продолжат да ги развиваат своите музички креации. Во февруари 2023 година, одржаа турнеја која започна во Ксанти, а заврши во Мегалополис, презентирајќи го нивниот нов материјал што ќе биде објавен наскоро.

Периодов работат на нивниот нов албум, кој ќе биде издаден кон крајот на 2023 година. Дотогаш, нивната нова песна со наслов „Blowing Hearts“ беше објавена на почетокот на февруари 2023 година придружена со видео клип.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Костадиновска-Стојчевска: Го враќаме симболот на Скопје – Универзалната сала

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска ги најави градежните активности за реконструкција и адаптација на …