Конечно е достапен „Водичот за независно живеење на лицата со попреченост“

Конечно е достапен Водичот за независно живеење на лицата со попреченост, произведен од КРИК, Едера и Занандреа, како дел од проектот „Пат до независно живеење на лицата со посебни потреби – ПРОГРЕС“.

Главната цел на Водичот е да обезбеди перспектива за тоа како сегашните услови за живот и секојдневниот живот на лицата со попреченост може да се подобрат под еднакви услови и ресурси (негуватели, капацитети на лицата со попреченост, финансиски и нефинансиски ресурси и локални засегнати страни). Водичот е креиран од експерти кои работат со лица со попреченост во секоја од партнерските организации на проектот.


Методологијата што се користи за овој проект се состои од преглед на постоечката рамка на политики, институционален преглед на јавни и приватни даватели на социјални услуги, администрација на прашалник и анализа на податоци на собраните одговори.

Овој водич за самостоен живот за лицата со попреченост може да го користат:
● Институции кои работат со лица со попреченост
● Организации кои обезбедуваат услуги и грижа за лицата со посебни потреби
● Поединци кои сакаат да го зголемат своето знаење


Проектот „Патот кон независно живеење на лицата со посебни потреби – ПРОГРЕС“ го спроведуваат CYA Krik, Fondazione Zanandrea ΚΣΔΕΟ ΕΔΡΑ и Monikom финансирани од Европската Унија, како дел од програмата Еразмус + во Националната агенција за европски образовни програми и мобилност во Северна Македонија.

Подолу е линкот од Водичот;


https://shorturl.at/MLGHn

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …