Какво време најавува УХМР во наредните 5. дена

Дождот и грмежите сите не изненадија, особено што нис е случуваат во јуни, а еве каква прогноза најави УХМР за наредните 5. дена.
Денес (петок, 11.јуни) претпладне ќе биде променливо облачно, од пладневните часови и попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите да бидат поинтензивни со пообилен дожд за кратко време, почести електрични празнења и појава на град. УВ=6. Минимална температура: 9°C до 16°C
Максимална температура: 19°C до 30°C
Сабота: Променливо облачно и нестабилно, од пладнените часови до крајот на денот ќе има локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места се можни поинтензивни процеси со пообилен дожд за кратко време и појава на град. УВ=7. Минимална температура: 8°C до 16°C. Максимална температура: 19°C до 30°C.


Недела:Променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и кон крај на денот ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ=7. Минимална температура: 8°C до 15°C.Максимална температура: 22°C до 31°C.
Понеделник:Променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и кон крај на денот повремен пороен дожд, а долж Повардарието и засилен ветер . УВ=8. Минимална температура: 7°C до 17°C. Максимална температура: 21°C до 28°C.
Вторник: Променливо облачно и наутро посвежо. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ=8. Минимална температура: 6°C до 16°C. Максимална температура: 21°C до 30°C.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Читаме боса нова со „Акварела“ квартет

„Литература.мк“ во партнерство со радиото „Џез ФМ“ организираат низа музички настани во новото Café Literatura …