Какво време ќе имаме во наредните пет ден? Дали ќе има и снег?

Ладно, врне, човек да се замисли дали да облече нешто потопло…Како преку ноќ да залади…Еве какво време најавува УХМР за наредните 5. дена:
Денес (четврток) ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 20 л/м2), проследени со засилен северен ветер. На планините на северозапад врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира снежна покривка од 10. до 15. см. Врнежи од снег ќе има и на некои повисоки места. Дневните температури ќе се движат од 1. до 11. степени.
За утре (петок) се најавува облачно и студено со врнежи од дожд, на места пообилни, особено во југоисточните делови. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Утринските температури во некои делови од земјата ќе бидат под нулата, а дневните ќе се движат од 2 до 11. степени.


Во сабота ќе биде променливо облачно со локална појава на краткотраен дожд. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен ветер од северозападен правец. Минимална температура: 2°C до 9°C. Максимална температура: 8°C до 16°C.
Неделата ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен ветер од северен правец.Минимална температура: 4°C до 10°C. Максимална температура: 10°C до 17°C .
Во понеделник исто така ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минимална температура: 2°C до 10°C. Максимална температура: 11°C до 18°C.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Читаме боса нова со „Акварела“ квартет

„Литература.мк“ во партнерство со радиото „Џез ФМ“ организираат низа музички настани во новото Café Literatura …