КАКО ДА ЈА РАЗЛИКУВАТЕ ЉУБОВТА ОД НАВИКАТА: Одговорите се кријат во малите нешта што често ги правите

Според експертите, ова се клучни знаци дека сте во врска од навика, а не од љубов.
Кога е подобро да застанете и да кажете „не“ и дали е можно да се негува љубов доколку постои навика? Ова ни го откриваат експерти од областа на психологијата.

Кога во нашите животи ќе се појави партнер, се започнува со размислување: „Па, конечно! Еве доаѓа мојата љубов“. Први заеднички прошетки, патувања, нежни појадоци, страсни вечери – долгоочекувана романса.


Сепак, периодот на бонбони-букети порано или подоцна достигнува реалност. Како да протолкувате дали сте во врска полна со љубов или навика и рутина?

Љубовта не е онака како што изгледа
За една личност љубовта е силна емоционална и физичка привлечност, за друга топлина, грижа и бескрајна нежност. Идеите за љубовта се развиваат уште од детството: тато и дава на мама огромен букет лалиња или главните ликови во филмот се венчаваат.
Ја гледаме едната страна на паричката, со што го идеализираме концептот на „љубов“. На прв поглед, ова не е лошо: се формира здрава идеја за семејните вредности, но таквата идеализација може да доведе до депресија и разочарување.
Љубовта е огромен емотивен придонес од двајцата партнери, способност да слушаат, да се грижат, да молчат, да разговараат, да прифаќаат, да поддржуваат и што е најважно, да простуваат. Понекогаш не можеме да ги средиме нашите чувства: се чини дека се чувствувате подобро од кога било со овој човек, но зошто тогаш има толку многу расправии и недоразбирања?


Како да препознаете навика
Приврзаноста е чувство на блискост кое во голема мера се заснова на симпатија и прилагодување. Луѓето можат да се врзат за многу работи и во живиот и во неживиот свет, како што се удобен стан, омилени влечки, црвена мачка или брутално момче.
Здравата приврзаност може позитивно да влијае на личноста бидејќи овозможува развој на позитивни емоции. Меѓутоа, ако немате соодветна контрола врз ситуацијата, тоа може да доведе до нездрава приврзаност.
Ако во врската и двајцата партнери страдаат и им недостасува љубов, но сепак остануваат заедно затоа што се плашат од осаменост, ова е нездрава приврзаност. И двајцата разбираат дека не се еден за друг, но не можат да се разделат од страв да не бидат сами. Ова се основните знаци дека се заедно поради навика.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Доделување на наградите „Гласник на невидливите“ за 2024

Денес во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје, со почеток во 19:30 часот, во организација на Македонска …