Beti Kotovchevska swimming in the Topli virovi (the hot springs) in Dosnica river, tributary to the Vardar river. Near Demir Kapija in North Macedonia. Beti Kotovchevska practices cold swims and teaches the to the others. Being in the water healed her from a car accident, she found a new balance in life because of it, and is excited to teach others the beauty of cold swims.

Изложба „Животи обликувани од вода“

Изложбата „Животи обликувани од вода“ ќе се одржи во Културно-информативниот центар во Скопје на 5 октомври, 2023 година во 19:00 часот.

Изложбата „Животи обликувани од вода“ ја открива сложеноста на нашиот однос со реките и ги документира врските меѓу луѓето и реките преку објективот на седум етаблирани фотографи од Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Македонија, Словенија и Србија.


Изложбата е дел од иницијативата „Заедно за реките“, која има за цел да заштити повеќе од 400 километри реки низ нашиот регион. Иницијативата ја покрена меѓународната организација за заштита на природата Nature Conservancy, а партнери се Еко -свест од Македонија, Центарот за заштита на животната средина од Бања Лука, здруженијата „Динарика“ и „Нови вал“ од Босна и Херцеговина, Еко-тимот од Црна Гора, и Еколошкото друштво „Рзав“ од Србија.

Во рамките на оваа Иницијатива Еко-свест во соработка со општината Демир Капија и Министерството за животна средина и просторно планирање ја започна постапката за репрогласување на клисурата Демир Капија за заштитено подрачје, со што ќе се обезбеди активна заштита на дел од долното течение на реката Вардар и нејзините чисти и недопрени притоки.


Влезот е бесплатен!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „КАДУЦЕЈ И ЛИРА” ОД СУЗАНА В. СПАСОВСКА

5 декември 2023година, 19 часот Салон – Империјал 2 Културно информативниот центар – Скопје, има …