Изложба на слики од Ратко Панчевски

Изложба на слики од Ратко Панчевски
9 април 2024, 20 часот
Салон Империјал 1и 2

Културно-информативниот центар – Скопје, има особена чест и задоволство да ве покани на отворањето на самостојната изложбана слики од Ратко Панчевски.


Ратко Панчевски е роден 1954 год. дипломирал 1981 год. на архитектонскиот факултет во Скопје. Паралено со студиите учи сликарство кај проф. Љубомир Белогаски и Владимир Георгиевски. Работи како проектант на архитектонски објекти и ентериери. Учествува на повеќе архитектонски и урбанистички конкурси. Практикува вајарство, како и применета уметност од областа на копаничарството, илустрирање книги и сликање модни детали од свила. Самостојно излагал во Белград, Скопје и Кочани. Со оваа изложба Ратко Панчевски го одбележува јубилејот 50 години ликовно творештво.
Изложбата ќе биде отворена до 20.04.2024 година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …