Изложба на Наталија Копкина и Бабак Хаџи во рамки на фестивалот „Зрно“

Во рамките на меѓународен фестивал на алтернативна фотографија „Зрно“, денес, во галеријата на ФЛУ во Сули ан во Скопје, со почеток во 20:00 часот ќе биде отворена изложбата на Наталија Копкина и Бабак Хаџи.

Наталија Копкина е финска фотографка со седиште во Хелсинки. Копкина е позната по нејзината обемна работа со процесите на аналогно печатење. Таа е основачки член на финската асоцијација Darkroom. Во 2018 година Копкина основаше непрофитен издавачки отпечаток „Јас не објавувам“ за книги и публикации на уметници со акцент на фотографијата. Копкина дипломирала магистер по фотографија на Факултетот за уметност, дизајн и архитектура на Универзитетот Алто во 2015 година. Таа, исто така, студирала фотографија на Факултетот за визуелни уметности во Њујорк и теоретска филозофија на Универзитетот во Хелсинки.


Македонија и Иран споделуваат многу заеднички културни аспекти, од времиња пред пишаната историја, но тие врски се речиси раскинати во модерното време. Така, носиме визуелна врска од, во наше време, егзотичен Техеран. Јазикот на телото е разбирлив за сите, а фотоните ќе танцуваат – Истражувајќи ги неискажаните длабочини на човечкиот идентитет, изложбата на Бабак Хаџи нурнува во тоа како говорот на телото ги надминува родовите граници, откривајќи ги скриените привлечности и суштината на нашето вистинско јас.

Бабак Хаџи ја започна својата професионална фотографска кариера во 2013 година. Оттогаш, покрај ликовната уметничка фотографија, тој интензивно работи и во театарска, перформанс и танцова фотографија. Неговите примарни интереси лежат во дијалектот на телото, природата, женственоста во човештвото и истражувањето на идентитетот преку фотографија (и дигитална и аналогна) и видео уметност. Во текот на неговата кариера, идентитетот, дијалектот на телото и урбаната и приградската природа беа централни теми во неговите различни серии. Тој истражува форма на дијалект што го надминува јазикот, верувајќи дека ако поединците се ослободат до нивото да стигнат до потсвеста, нивниот говор на телото природно ќе комуницира. Овој говор на телото може да открие скриени аспекти на човечкиот идентитет, што може да помогне да се разрешат родовите граници и да се покажат скриените (сексуални) привлечности на луѓето.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ДОДЕКА ВОДЕЛА ДНЕВНИК – Водителка на ХРТ паднала и се пошегувала на своја сметка: „Се надеваме дека нашите спортисти се поспретни од мене!“

Водителката на ХРТ, Зринка Гранчариќ паднала додека водела Дневник, а видеото набрзо почна да се …