Истражување открило: Речиси половина од карциномите се предизвикани од причини што може да се спречат

Речиси половина од смртните случаи од рак во светот се поврзани со фактори кои може да се избегнат како што се пушењето, консумирањето алкохол, незаштитен секс и дебелината, пишуваат научниците.

Тие анализирале податоци од околу 10. милиони луѓе кои починале од 23. типа на рак во 2019. година.
Надворешните фактори биле причина за болеста кај 4,45 милиони смртни случаи или 44,4 отсто од нив.
„Оваа студија покажува дека товарот на ракот останува важен предизвик за јавното здравје, чија големина се зголемува ширум светот“, рекол Кристофер Мареј од Универзитетот во Вашингтон, коавтор на студијата.
Најчести причини за рак се пушењето (околу 36. проценти од случаите), консумирањето алкохол (околу 7. проценти), сексуално преносливите болести (6,5 проценти) и дебелината (околу 4,2 проценти кај мажите и 5,2 проценти кај жените). Во 2018. година, повеќе од 2. милиони случаи на рак биле поврзани со инфекции како што се Helicobacter pylori, хепатитис и ХПВ. Студијата исто така покажала дека ризикот од смрт од рак поради надворешни фактори е поголем кај мажите (во 50,6 проценти од случаите) отколку кај жените (36,3 проценти).
„Главната порака на ова истражување е јасна: значителен број на карциноми, веројатно повеќето од нив кога станува збор за инфекции, може да се спречат“, пишуваат научниците во „Ланцет“.
Написот нагласува како превенцијата од рак има и финансиски ефект: инвестирањето до 100. милиони долари во превенција резултира со заштеда од 100. милијарди долари во трошоците за лекување.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Бојан Јовановски во прво интервју по неколку години – „Не посакувам никому тоа што сум го прошол јас”

Облечен во негов препознатлив стил, покрај големиот медиумски интерес на македонските медиуми, Бојан Јовановски – …