„Храбро срце“ со кампања за органодарителството

Годинава која полека ја испраќаме ја одбелажаа два настани кога станува збор за здравјето – корона вирусот но и првата трансплантација на срце во Македонија.


Вчера беше Европскиот ден на органодарителството кое го одбележаа и членовите на „Храбро срце“ со предавање од професори и ја најавиле нивната кампања која почнува на 22. октомври.
Да потсетиме дека повеќе членови на „Храбро срце“ чекаат срце за да помирно го продолжат своето секојдневие но и живот.
Оваа година благодарение на семејството Диневи срце и шанса за втор живот доби Иван Огненовски.Од „Храбро срце“ пак најавуваат дека се среќни поради оваа прва трансплантација во Македонија и дека од 22. октомври ја почнуваат кампањата за органодарителството.
Нивната активност со допис ја подржал и претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Виталиа и оваа година партнер на Танц Фест Скопје 2024

Во текот на изминатиот месец во Скопје се одржа 20-тото издание на фестивалот посветен на …