”Градина” – Изложба на уметникот Ервин Ќатовиќ (Р.Србија)

На 17 ноември 2023 година, во 19 часот, во Национална Галерија На Македонија – Мала Станица, ќе се отвори самостојната изложба на ликовниот уметник Ервин Ќатовиќ (Р.Србија). Ќе бидат претставени дваесетина слики во комбинирана техника,изработени повеќето во период 2022/23 година, а и неколку дела од постариот творечки опус на Ќатовиќ.

Овој еминентен автор за првпат се преставува во Националната Галерија на Р.С.Македонија,во објектот Мала Станица, дипломец е, и магистрант на Факултетот за Ликовна уметност во Приштина. Изложбата е насловена ”Градина”,и навистина не водат неговите дела низ лавиринтот на експресијата на бои како во природата со фокус на поединечни патокази на формата.


Куратор на изложбата е виш кустос Маја Крстевска.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 24.04.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Работата оди во насока која вам ви одговара, само треба да бидете трпеливи …