Годишен концерт на учениците од одделот по пијано при ДМБУЦ “Илија Николовски-Луј”

Денес во Концертната сала на ДМБУЦ “Илија Николовски-Луј”, со почеток во 17:30 часот ќе се одржи Годишниот концерт на одделот по пијано.

Со овој концерт се заокружува оваа успешна учебна година, каде учениците и наставниците од одделот по пијано постигнаа извонредни успеси на натпреварите и на концертите.


Програма:

1.Милан Дучевски/Иван Стојанов 4/3 год.
Б. Влахек – Варијации на хрватска тема
класа:Катерина Ќетковиќ Фидановска


2.Милан Дучевски 4 год.
С. Рахмањинов – Етида слика оп.39 бр.6
класа:Катерина Ќетковиќ Фидановска

3.Петар Митиќ 2 год.средно
Ф.Шопен-Фантазија Импромти
класа: Маја Шутевска Кировска


4.Емануел Сулеманоски 3 год.
С.Рахманинов-Прелудиум оп.3 бр.2
класа:Елена Костовска

5.Калина Гелевски 2 одд.
Бургмилер -“Ластовица”
класа:Катерина Ќетковиќ Фидановска

6.Ена Луковска 4 одд.
Џилок-Есенска песна
класа:Елена Костовска

7.Даријан Драгански 6 одд
М.Мошковски-Етида
класа :Јасна Аврамовска Костенарова

8.Софија Миноска, III одд
П.И.Чајковски – мазурка
класа: д-р Огненка Герасимовска-Димитровска

9.Верица Ристова 4 год.
Дебиси Прелудиум од свитата ,,За пијано,,
класа:проф.Весна Ангелова Христов

10.Илина Симјаноска 6 одд
Дебиси Градус ад Парнасум
класа :Весна Ангелова Христов

11.Ведран Георгиев 7 одд.
К.Бом – Ноктурно
класа: Слободанка Младенова

12.Давид Павиќ/Милан Дучевски 4 год.
Ј.Брамс-Унгарски танц бр.5
класа:Јасна Аврамовска Костенарова

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЗАБЕЛЕЖЕТЕ ГО НА ВРЕМЕ – Еден симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Дијабетесот е сериозна здравствена состојба предизвикана од високо ниво на шеќер во крвта, а еден …