Ѓаволот не ми даваше мир, морав да го проверам телефонот на сопругот: Нема да верувате што и се случило на оваа жена на крајот!

Сакала да умре од срам, па од среќа, а потоа ја чекало нешто многу неочекувано
На интернет се појави исповед на една сопруга, која прво воодушевила многумина, а потоа некои налутила, а некои дури и насмеала поради иронијата на целата приказна.

„Инаку, не сум љубоморна, но една вечер ѓаволот не ми даде мир и кога маж ми заспа, одлучив да му го проверувам телефонот. Во пораките и на социјалните мрежи немаше ништо сомнително, па се префрлив на списокот на повици.
Таму најдов три „сомнителни“, често бирани контакти.
Едниот беше „најнежниот допир“, вториот „слатки солзи“, а третиот „жената од моите соништа“.
Во тој момент полудев и почнав да размислувам со колку од нив маж ми ме изневерува. Ми падна темно пред очи и отидов во бањата веднаш да ги бирам сите три броја.
Прво го вклучив „најнежниот допир“. Се јави неговата мајка. Пропаднав на земја од срам и ветив дека ќе и кажам зошто и се јавив. Почнав да размислувам дека ќе се обрукам пред друг член од семејството, но не ми падна на памет кои би можеле да бидат по ѓаволите „слатките солзи“. Сепак, свртев и одговори неговата десет години помлада сестра.
Сега бев сигурна дека „жената од моите соништа“ сум јас, и така беше – кога свртев, ми заѕвони телефонот.


This image has an empty alt attribute; its file name is horoskoip-ljubomora-1.jpeg

Бев во исто време горда што мојот сопруг е толку прекрасен за нас три и воодушевена од начинот на кој не доживува, а во исто време сакав да умрам од срам што паднав на толку ниски гранки. Му кажав на маж ми што направив, а тој слатко се насмеа. Сè уште се срамев, па решив да се поправам и да му купам подарок на мојот сопруг. Дадов половина од заштедата за неговиот нов рачен часовник и не се покајав.
Кога дознале што се случило, по долго смеење и мајката и сестрата решиле да му дадат нешто. Неговата мајка му дала поголема сума на пари, а неговата сестра му помогнала да купи нов мотор.
Мојот сопруг беше навистина изненаден и среќен за подарокот, но тоа не беше реакцијата што ја очекував – наместо смеа и бакнежи, добивме ненадејни солзи и прашања за тоа што направил за да заслужи што толку многу го сакаме.
Не помина ни половина година, мојот сопруг си замина од дома. Токму кога одеднаш „електричарот Алекса“ почна да му се јавува на секој час… На тој мотор што му помогна сестра му да го купи, со парите што му ги даде мајка му и со часовникот на раката што јас му го купив…“


Фото: Илустрација

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Менторската работилница „Што после средно“

Во среда, на 22 мај 2024 година, во кафе-книжарницата Буква, со почеток од 12:00 часот …