(ФОТО) Во Јапонија прават куќи од стиропор отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни

Згора на сето тоа, секој модел на овие куќи тежи само 80 кг и може да се пренесе лесно и брзо каде и да посакате, пишуваат на страницата earthlymission.com.

These Homes Are Made of Styrofoam But Are Typhoon Resistant


И тогаш како е можнп таква куќа да се спротивстави на тајфун или земјотрес?

Се чини дека клучот е во тоа што куќите се во форма на купола и немаат класични греди, па експертите веруваат дека се отпорни на земјотреси и дека преживеале дури и голем разурнувачки земјотрес во градот Кумамото во 2016 година со јачина од седум степени по Рихтерова скала, пишува на страницата wonderfulengeneering.com. Дури после тоа, стана познати во светот, иако јапонската компанија ги прави со години.
Во исто време, производителот вели дека овие куќи се идеални за идното модерно време и поради цената – чинат околу 30.000 долари, со дополнителни трошоци за транспорт, инсталација и опрема за внатрешни работи.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПРОБАЈТЕ И ВИЕ – Страдате од несоница? Ова се трикови кои ќе ви помогнат побрзо да заспиете

Несоницата е проблем кој погодува многу луѓе ширум светот. Долгорочните проблеми со спиењето можат негативно …