(ФОТО) Во Јапонија прават куќи од стиропор отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни

Куќите од стиропор можеби воопшто не звучат како добра идеја ако мислиме на ветер и бури, но се чини дека Јапонците пронајдоа рецепт како куќите од овој материјал да ги направат отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни.
Иако повеќе потсетуваат на домовите на хероите од цртан филм, куќите од стиропор веќе се вели дека се вистински хит на иднината. Според јапонската компанија Dome House Co. што ги произведува, тие немаат проблеми карактеристични за куќи од дрво и метал и се многу отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни.


View this post on Instagram

A post shared by 阿蘇ファームランド企画室 (@asofarmland.kenkonomori)


И како е тоа можно?
На имотот наречен да ги направат во Јапонија, веќе има 480 куќи направени од се попопуларна екструдирана полистиренска пена со дебелина од 175 мм. Тие изгледаат како од некој филм, но всушност се многу реални.


Иако многумина биле воодушевени штом ги виделе, некои се прашуваат како е да се живее во нив. Излезе дека стиропорот што се користи за овие куќи е многу подебел и поиздржлив од вообичаениот, што обезбедува одлична изолација, што значително ги намалува трошоците за греење во зима и ладење во лето.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Седум награди на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ за претставата „Иванов“ на МНТ

На денешната прес-конференција на 58. МТФ „Војдан Чернодрински” во Прилеп, беа соопштени наградените, од кои …